Lugas “Ieeja uz izrādi tikai pret kukuli!” apraksts

Kādu dienu man no zemākstāvošas iestādes un augstākstāvošu iestādi man lika nest kādu dokumentu, un ne tikai  – maisiņā tika ielikta konfekšu kaste… Un tā es braucu ar vienu trolejbusu, pārsēdos nākamajā un gāju, un nesu šo svarīgo nastiņu… Tā kļuva arvien smagāka un smagāka. Bet es nesu, aiznesu un domāju, kāpēc nepietiek ar dokumentu vien? Luga ir veltījums visiem tiem, kas nes un dod. Un tiem, kas paņem. Tā ir iespēja pasmieties par to, kas notiek mums apkārt, šeit un tagad.

Autore: Kristiāna Štrāle Dreika

Žanrs: komēdija, parodija, farss.

Auditorija: pieaugušajiem, jauniešiem.

Lugas garums: 2 daļās; 25 lpp (A4). Bet – pieejama arī saīsināta versija uz 13 lpp!

Iespējamais izrādes ilgums: vairāk kā stunda – līdz 2 stundām.

Kopējais lomu skaits: 13. Sieviešu lomas:3 (vidēja vecuma) No tām caurviju2 ; Mazāk svarīga  loma– 1. Vīriešu lomas: 4 (vidēja vecuma). No tām caurviju – 4 lomas. Lomas, kurām dzimums nav būtisks: 6 (vecums jebkāds) No tām mazāk svarīgas lomas – 6. Mazākais nepieciešamais aktieru skaits: 11

Darbības laiks: Mūsdienas (ņemot vērā lugas uzrakstīšanas laiku); īsajā lugas variantā (17.-18.gs, taču var arī mūsdienās).

Darbības vieta: Televīzijas studija (īsajā versijā – galms).

Tēma: Pērkamība un liekulība, kultūras un morālo vērtību nonicināšana, vēlme par katru cenu gūt popularitāti. Vai pērkams ir viss?

Sižets īsumā: Raidījuma vadītājs aicina pie sevis studijā dažādus cilvēkus, kas tā gūst iespēju atklāti un ar prieku demonstrēt savu un raidījuma vadītāja pērkamību, kā arī korupcijas lielo nozīmi. Pa vidu viņiem maisās un prom tiek dzīta Nacionālā bibliotekāre, kas aizstāv kultūras vērtības. Taču laipni gaidīts ir Nelegālais alkohola tirgotājs, kas izvērš tirdzniecību turpat studijā. Pērkamība sastopama arī mākslā, kā to nodemonstrē intervija ar Radošo jaunkundzi. Atklājas, ka Alkohola tirgotājs nemaz nav tas, par ko viņu uzskata, un ir pazīstams ar bibliotekāri. Pirmā daļa noslēdzas ar svinīgu Valsts Kukuļņemšanas dienesta atklāšanu.

II daļā Valsts amatpersona ierodas studijā ar sievu, lai pastāstītu publiski, ka abi šķirsies un par šī lēmuma iemesliem. Viņa jaunā draudzene ir Radošā jaunkundze. Raidījuma vadītājs mēģina atvērt kādu noslēpumainu skapi. Taču iztraucē Pudeles partijas pārstāvis, kas neapmierināts, ka viņu vairs neaicina uz raidījumiem. Arī Amatpersona un viņa abas sievietes nevēlas, ka skapis tiek atvērts. Tajā ir Skelets, kas atklāj patiesību. Lai veiktu savu misiju, Bibliotekāre ķeras pie radikālākām metodēm un sadarbojas ar Pudeles partijas pārstāvi.

Tiek izsludināts konkurss uz jaunu valdības amatu: ministru prezidenta draudzene. Piesakās Radošā jaunkundze, Amatpersonas sieva, Bibliotekāre un Pudeles partijas pārstāvis. Viens no viņiem arī uzvar…

Abu daļu sākumos darbojas epizodiski tēli – Apbedītāji un Mironis, kas mēģina piekukuļot pašu Nāvi (šīs ainas nav obligātas). Šie tēli darbojas arī nobeigumā.

Kad luga uzrakstīta: luga sākta rakstīt 2004.gadā, vēlāk līdz 2010.gadam papildināta, uzlabota.

Luga iestudēta: Talsu tautas teātrī un Madonas rajona Aronas pagasta jauniešu dramatiskajā kolektīvā (abas 2006.gada maijā).

Viesītes vidusskolas žetonu vakarā 2011.g. Foto: http://www.viesite.edu.lv/lapas/foto/albums/2010-2011mg/Zet_vakars_2011/index.html (dažu sieviešu lomās iejutušies arī puiši).

Jēkabpils vakara vidusskolas žetonu vakarā 2011.gada 5.martā.

Studentu un studenšu korporāciju teātra festivālā 2011.gada 9.aprīlī Jelgavā (LLU zālē) ar nosaukumu “Galma kukulis” (saīsināta lugas versija) – 2.labākā izrāde žūrijas vērtējumā.

Video no šīs izrādes:

Kur luga pieejama:  lejuplādējot īso lugas versiju šeit, šīs versija iestudēšana bez maksas, bet jāinformē autore par pirmizrādi!

Lugas garākās versijas teksts pieejams kontaktējoties ar autori – kkrrii@inbox.lv (rakstot, lūdzu, miniet, kāda veida teātri pārstāvat.)

Piezīmes: iestudējuma reklamēšanai vai iedvesmai variet droši izmantot šo mājaslapu – http://kukulis.wordpress.com/

Lugas “Telefongrāmata” apraksts

Mēdz teikt, ka talantīgs režisors spēs  aizraujoši iestudēt pat telefongrāmatu. Vai arī – talantīgs aktieris spēj nospēlēt pat telefongrāmatu…

Nupat tapusi lugas “pandēmijas laika versija” – apjoms un darbojošos personu skaits tāds pats! Tematiski vairāk akcents uz darba zaudēšanu, jušanos liekam. Tā kā luga sastāv tikai no telefona un skaipa sarunām, tā bez pielāgošanas iestudējama šībrīža sociālās distancēšanās periodā!

Autore: Kristiāna Štrāle Dreika.

Žanrs: drāma.

Auditorija: pieaugušie, jaunieši.

Apjoms: 22 lpp A4.

Lomu skaits: 11 (6 sieviešu un 5 vīriešu ).Minimāli nepieciešamais aktieru skaits: 6: vismaz 3 sievietes un 3 vīrieši.

Norises laiks: viena diena mūsdienās.

Norises vieta: skolas pagalms vai gaitenis, sievietes mājas, pārējo personāžu atrašanās vietas. Ņemot vērā lugas specifiku (sarunu veids galvenokārt telefoniski, nevis klātienē), darbība risinās vienlaikus vismaz 2 dažādās skatuves (vai spēles telpas) vietās. “Pandēmijas laika versijā” – personāži sazavanās galvenokārt, atrodoties savās mājās.

Tēma: lugas  galvenais varonis ir cilvēks, kas tā arī uz skatuves neparādās. Jo viņš ir… Nē, viņa drīzāk nav. Varbūt mūsdienu pazudušais dēls? Cilvēks, no kura esamības vai neesamības šajā pasaulē nemainās pilnīgi nekas. Tik pelēks, cik vien pelēks var būt. Viņam ir kontakti. Bet nav draugu. Visapkārt ir cilvēki, bet neviens nezina, kas ar viņu patiesībā notiek… Bet pienāk brīdis, kad par viņu uzzina visi, reizē neuzzinot neko.

Vēl viena lugas tēma ir arī apstākļu nozīme mūsu dzīvē. Vai tas, kādā ģimenē katrs izaug, kādā vārdā katrs nosaukts, nosaka viņa tālāko likteni? Bet varbūt cilvēks spēj neņemt vērā savu pagātni un noteikt nākotni pats? Cik liela nozīme ir tam, vai jaunam cilvēkam dzīvē ir mērķis.

Kā mēs uztveram cits citu, cik lielā mērā vadāmies pēc noteiktiem stereotipiem… Aiz katra vārda telefongrāmatā ir dzīvesstāsts, liktenis.

Luga uzrakstīta: 2011.-2014.g. Pandēmijas laika versija – 24.04.2020.

Luga pieejama:  jāsazinās ar autori, e-pasts: kkrrii@inbox.lv

Par tēmu: http://www.guardian.co.uk/stage/theatreblog/2009/mar/02/telephone-book

Lugas dalība lugu konkursos: Jauno dramaturgu lugu konkursā 2012.g. 2014.g. luga kļuva par 2.labāko lugu Latvijas Radioteātra lugu konkursā. Luga atlasīta kā viena no 10 labākajām arī mūsdienu lugu krājuma projektam 2020.g.

Luga iestudēta: Bērvircavas amatierteātrī 2016.g. Izrādīta maijā un 27.novembrī Bērvircavas tautas namā, Zaļenieku kultūras namā 2017.g., Kandavas internātvidusskolas pulciņā ” Teātra darbnīca” – izrāde 2019.g. 24.aprīlī Kandavas kultūras namā.

Piezīmes: luga rakstīta raidlugas formā, taču iegli piemērojama arī spēlēšanai uz skatuves, filmēšanai u.tml.

Lugas “Kumeliņš sidrabiņa pakaviem” apraksts

Krājuma “Pasaules pilsoņa pasaulīgie piedzīvojumi” un autora 41. luga.

Autors: Arturs Rubenis (1927-2020.)

Žanrs:  farss.

Tēma: par tēva diviem gudreļiem un muļķa brāli. Varbūt parodija par Saulcerīti?

Auditorija: pieaugušie.

Apjoms: 49 lpp, sešas ainas.

Lomu skaits: 10+ (8 vīrieši, 2 sievietes, reportieri, tauta).

Sižets: Padoles ķēniņš Gusts V savu vienīgo meitiņu Saulpupiņu nolicis glāžu kalnā, izsludina, lai stipri vīri uzjājot stikla kalnā. Valdis pa slepenu ieeju tiek glāžu kalnā, satiek princesi un abi samīlās. Izrādās ministrs Burbullis pats iecerējis princesi, bet Valdis veci atmasko un iegūst Anniņu par sievu. Tā ir pazobošanās par princesi stikla kalnā. Kurš ķēniņš pie pilna prāta savu vienīgo bērnu turētu stikla būri?

Norises laiks: gandrīz mūsdienas.

Norises vietas: tirgus laukumā, priežu koka istabiņā, Padoles pilī, Saulpupiņas kambarī un skatuves priekšā.

Luga uzrakstīta: 1992.g.

Lugas teksts: izlasāms autora lugu krājumā vai rakstot uz lugas@lugas.lv.

Foto: Johannes Westermann no Pixabay

Lugas “Izcel mani maliņā” apraksts

PASAULES PILSOŅA   PASAULĪGIE PIEDZĪVOJUMI krājuma un autora 46. luga.

Autors: Arturs Rubenis (1927-2020.)

Žanrs: pamācīga pasaciņa par nepiepildāmo piepildāmo trijos cēlienos.

Auditorija: visiem.

Apjoms:  49 lpp.

Lomu skaits: 15+ (5 vīrieši, 10 sievietes). Vairākām lomām nav svarīgi, kas tēlo, dažas var pielikt.

Sižets: stāsts par gaužām nepiepildāmo zvejnieka sievu Lantu, kurai vajag ne tikai muižu, bet visu karaļvalsti. Joris viņai debesu valstību nesagādā, bet aiziet dzīvot būdiņā, Sološa ezerā krastā, kur viņu gaida Izma. Lanta pieveic Žirvirbumu.

Norises vietas: Sološa ezera krastā, Jora būdiņā, Lantas muižā, Ušgolas ķēniņa pilī.

Luga uzrakstīta: 1996.g.

 Iestudēta: autora režijā Rēzeknes Augstskolas Studentu teātrī, 1996.g.

Lugas teksts: izlasāms autora lugu krājumā vai rakstot uz lugas@lugas.lv.

Lugas “Dūrīte Maskalijas galmā” apraksts

Jeb “Dyureite maskaļu golmā”. Autora astotā luga, kuras tapšanu iedvesmoja luga Irish Faustus. Luga tika  uzrakstīta pirms Amerikā sāka visi meklēt savas saknes. Latviešu kolonija bija pagasti, kur elpoja brīvā Latvija. Latgaliskais variants atrodams “Latgolas bolsa” 1976.-77.g. numuros un latgaļu lugu krājumā “Dramas”, 384.-448.p.

AutorsArturs Rubenis (1927- 2020.)

Žanrs: fantastiska luga 7 ainās.

Auditorija: pieaugušie.

Apjoms: 46 lappuses A4.

Lomu skaits: 8+ (4 vīrieši, 4 sieviete, spīganas, karavīri).

Norises laiks: 18.gs.

Norises vietas: Dr.Dūrītes studijā un nešķīstās Maskalijas galmā.

Sižets: Fausta teikas variants. Dūrīte cēlies no Abrenes. Meklēdams savas saknes, viņš iegriežas nešķīstās Maskalijas galmā. Tur viņš satiek maskaļu patvaldnieci Trīniti un tās meitu Lizeti. Trīnīte kāro iegūt burvju gredzenu, ar ko varējis izsaukt jau mirušo Pēci Milzīgo. Dūrītes māceklis Bērtulis satiekoties iemīlas Lizetē un atdod Dūrītes burvju gredzenu. Protams, gredzens nonāk Trīnītes rokās un tā izsauc Pēci. Dūrītem jāiejaucas pārtraucot šo ilūziju. Dūrītes pavadonis ir labais gariņš Spīdula. Parasti Fausta teika runā par viņa pazudināšanu. Bet Spīdula sauks Dūrīti atpakaļ atjaunotajā Abrene, kur viņi cels jaunu valsti un cilti.

Luga uzrakstīta: 1964.g.

Iestudēta: lugu tās autors režisēja ar Klīvlandes DV teātra kopu 1973. gadā, pašam tēlojot Dr. Dūrīti.

Lugas teksts: izlasāms autora lugu krājumā vai rakstot uz lugas@lugas.lv.

Luga “Velna nauda”

Luga, kurā savijas traģiskais ar komisko, fantastikais ar reālo…  Latviešu lauku sēta, meitas, precinieki – kurš kuru apprecēs un kāda ir velna loma tajā visā? Un varbūt galvenajā lomā galu galā ir NAUDA.

Autore: Aspazija

Žanrs: teiku komēdija (traģikomēdija).

Apjoms: 5 cēlieni, 90 grāmatas lpp.

Auditorija: pieaugušie.

Lomu skaits: 15 (10 vīriešu lomas, 5 sieviešu lomas)+koris.

Norises laiks: pasaku realitāte pietuvināta 20.gs. 20-30.gadiem.

Norises vietas: Daugavas krasti; viesu istaba; pagalms; elles un debesu  durvis; 2 istabas.

 Tēma: naudas izšķirošā loma sabiedrībā, t.i. pie kā noved tas, ja cilvēkus vertējam tikai pēc tā, cik viņš bagāts…

Sižets: saimnieka meita Vaive ir stāvoklī no kalpa Andra, kurš tiek padzīts. Andris gatavs izdarīt pašnāvību, kad viņam izdevīgu darījumu piedāvā velns – daudz naudas pret vienu asins lāsi… Taču, kad Andris ierodas kā kungs precēt Vaivi, viņas vairs nav… Vaive  ir aizbēgusi no bagāta, bet netīkama precinieka, ar ko viņai tēvs spieda laulāties. Andris apprec viņas māsu Griezi, taču tad mājās ieklīst kāda ubadze ar zīdaini….

Luga uzrakstīta un publicēta: 1933.g.

Luga pieejama – http://dom.lndb.lv/data/obj/file/256460.pdf vai arī šeit.

Foto no Pixabay.com

Luga “Zalša līgava”

Autors: Aspazija

Apjoms: 79 lpp.

Žanrs: teiku drāma.

Auditorija: pieaugušie.

Norises laiks: teiku laikmets.

Norises vietas: pie ezera, pagalms ar dārzu, ezera pils, istaba sēru noskaņā.

Tēma: pēc ziemas atkal nāk pavasaris un otrādi…

Sižets: Ziedneses kāzu dienā viņu nolaupa Zaltis un aizved uz savu zemūdens pili. Tur viņa gūstā pavada pāris gadus, šajā laulībā viņai ir 2 bērni. Taču visvairāk Ziednese ilgojas atkla nokļūt mājās, arī līgavanis joprojām gaida viņu pārnākam… Kad Zaltis saprot, ka Ziednesei miera nebūs, viņš viņu palaiž… Taču laimīgo beigu vietā notiek kas cits…

Lomu skaits: 17 (8 sieviešu, 9 vīriešu) , kā arī vairākas epizodiskas lomas.

Valoda: lugas personāži runā dzejā.

Luga publicēta: 1928.g.

Luga pieejama –
 http://gramatas.lndb.lv/periodika2-viewer/view/index-dev.html#panel:pp|issue:/g_001_0307088946|article:DIVL224|issueType:B

PDF formātā šeit.

Foto no Pixabay.com.

Luga “Jānis Ziemelis”

Autore: Aspazija

Apjoms: 38 lpp., 3 cēlieni.

Žanrs: traģēdija.

Auditorija: pieaugušie.

Lomu skaits: > 17 (vismaz 12 vīriešu lomas, vismaz 5 sieviešu lomas), ir lomas, kurās var iejusties viens un tas pats aktieris.

Norises vietas: dzejnieka istabiņa, bārs, kapi, uz ielas, opija klubs, slimnīca, jūrmala, viesnīcas numuriņš.

Norises laiks: 20.gs. 20.-30.gadi.

Tēmas: garīgā krīze, rakstura nepastāvība, atkarība no narkotikām, bezcerīga mīlestība u.c.

Sižets: draugi aizved dzejnieku uz naktsklubu, kur viņš iepazīstas ar kādu dejotāju un sarunā ar viņu randiņu kapos. Taču viņa neierodas, jo paspēj iemīlēties citā. Dzejnieks nonāk narkotiku varā un visbeidzot – slimnīcā… Vēlāk viņš šo pašu sievieti satiek kā precētu dāmu, abi gatavojas bēgt, taču ierodas viņas vīrs… Dzejnieks Ziemelis aiz bēdām atkal iedzer pulverīti…

Valoda: personāži sazinās gan sarunvalodā, gan dzejā

Luga publicēta: 1930-31.g.

Luga iestudēta: 2011.g. Jūrmalas teātrī ar nosaukumu “Naktsstaigulis” u.c.

Lugas teksts pieejams: 
http://dom.lndb.lv/data/obj/file/256789.pdf

Marlon Lara foto no Unsplash.com

unsplash-logoMarlon Lara

Luga “Tautas darbinieki”

Autors: Jānis Akuraters

Žanrs: komēdija.

Auditorija: pieaugušie.

Apjoms: pieci cēlieni – 43 grāmatas lappuses.

Lomu skaits: 14 (10 vīriešu lomas, 4 sieviešu lomas) un vairākas epizodiskas lomas.

Norises laiks: 20.gs. sākums.

Norises vietas: viesistaba, istaba, ēdamistaba.

Luga uzrakstīta: 1924.g.

Luga publicēta: J.Akuratera kopotajos rakstos, 9.sējums, 1925.g.

Lugas teksts: šeit.

(Ja lugas teksts, atverot saiti, nav saskatāms, Jums jāsazinās ar Latvijas Nacionālo bibliotēku).


Attēla autors –  Vincent Ciro no Pixabay 

Luga “Pieci vēji”

Autors: Jānis Akuraters

Žanrs: tautas komēdija.

Auditorija: pieaugušie.

Apjoms: 66 grāmatas lappuses.

Lomu skaits: 16 (12 vīriešu lomas, 4 sieviešu lomas) un vairākas epizodiskas kareivju lomas.

Norises laiks: revolūcijas un I Pasaules kara laiks.

Norises vieta: saimnieku dzīvojamā istaba.

Luga uzrakstīta: 1922.g.

Luga publicēta: J.Akuratera kopotajos rakstos, 8.sējums, 1925.g.

Lugas teksts: šeit

(Ja lugas teksts, atverot saiti, nav saskatāms, Jums jāsazinās ar Latvijas Nacionālo bibliotēku).