Lugas “Uzticības tests (Vai jūsu vīrs ir viegli pavedināms?)” apraksts

Autors: Egīls Šņore

Žanrs: raksturu un situāciju komēdija.

Apjoms: 13 ainās ar vienu starpbrīdi, 45 lpp (inscenētājam iespējams saīsināt).

Auditorija: pieaugušie.

Lomu skaits: 23: 13 sieviešu un 10 vīriešu lomas. Vairākas raksturlomas var spēlēt arī vieni un tie paši aktieri. Minimālais aktieru skaits 5 (3 sievietes un 2 vīrieši).

Norises vietas: birojs, kafejnīca, dzīvoklis, biljarda klubs, motelis, krodziņš.

Sižets: Elke – trīsdesmitgadīga sieviete – pirmā detektīve vīru uzticības jautājumos valstī. Viņa pusmūža sievu uzdevumā dodas uz kafejnīcām restorāniem un citām sabiedriskām vietām, lai izaicinātu pārbaudāmos vīrus un pārliecinātos – izteiks vai neizteiks viņi tai intīmus priekšlikumus. Komēdija nebūtu komēdija, ja ierastajā pārbaužu rutīnā nesāktos visādi pārpratumi un piedzīvojumi.

Lugas sākumā viņa jūtas skaista, pašapzinīga un pārliecināta par sevi, kaut gan… Un pie viņas sāk nākt savādas klientes. Lai saglabātu anonimitāti viņa tās atzīmē ar dažādām burtu un ciparu kombinācijām. XL kundze – kurai jau detektīves kabinetā, iztēlojoties Elki kopā ar savu vīru, uznāk histērija. X1 kundze – kuras vīru Elke jau pārbaudīja un kurš izrādijās viegli pavedams, grib lai Elke viņas vīru pārbauda vēlreiz un šoreiz līdz galam…  Situēta kundze, kura savus apzīmējuma burtus ņem no savas automašīnas – Jaguāra un viņas vēl ietekmīgākais vīrs, kurš nevēlas Elki pavest, bet izanalizēt, jo no augstākās sabiedrības gaitām brīvajā laikā iedomājies sevi par freidisku rakstnieku. Kundze kas “atradinājusi” savu vīru no domām par citām sievietēm ar metodēm kas līdzīgas tām ar kurām Pavlovs eksperimentēja ar suņiem. Vīrs gan izrādās nav atradinājies un atmasko Elkes provokāciju.

Vīrs – autofans, kurš nokaitina Elki ar savām runām un izraisa viņā savādu, gandrīz mazohisku reakciju. Šo jautri mokošo piedzīvojumu rezultātā, brīdī, kad Elke atkal sastop viegli pat pārāk viegli pavedināmu pārbaudāmo vīrieti, krīt histērijā viņa pati. Uzmācīgā vīra sieva netic patiesībai par savu vīru un agresīvi metas Elkei virsū.

Elke vēl nonāk kontaktā ar dažādiem cilvēkiem. Aiz vientulības un apjukuma sarunājas ar jauno feministiski noskaņoto sava biroja apkopēju. Relaksācijas un apjukuma brīžos viņa ierunā diktofonā savas nākamās grāmatas tekstu – tajā mēs iepazīstam Elkes trauslo un mazliet juceklīgo iekšējo pasauli.

Vai parastu, ikdienišķu pārbaužu lugas gaitā vispār nav? Ir. Viena. Bet arī tās galarezultāts satricina Elkes pārliecību par savu taisnību.

Pēdējā pārbaude, kurā viņai jādodas lugas gaitā ir – pārbaudīt līgavaini (iecerēto), tātad neprecētu. Šī pārbaude Elkei beidzas laimīgi.

Luga uzrakstīta: 1996.g.

Apbalvojumi: viena no godalgotajām lugām 2002.g. latviešu mūsdienu pilna apjoma lugu konkursā.

Luga iestudēta:  Zlēku un Vecpiebalgas amatierteātros 2001.g., Mālpils amatierteātrī 2012.g.

Kā lugu izlasīt: kontaktējoties ar autoru – egilssnore@inbox.lv vai lugu izlasē “Latviešu ballīte” (2001), “Teātra vēstnesī” (1998).

Piezīmes: luga tulkota krievu, angļu un vācu valodās. Lugas teksts krievu valodā pieejams šeit.

Lugas apraksts vāciski:

Treuetest  (Ist ihr Mann leicht zu verführen?) (1996). Komödie in 13 Szenen, mit  Pause. Charakter- und Situationskomödie.

13 Frauen und 10 Männerrollen. Mehre Rollen können von einem und demselben  Schauspieler übernommen werden. Mindestzahl von  Schauspielern – 5 (drei Frauen und zwei Männer).

Elke, eine dreißigjährige Frau, die erste Detektivin des Staates in Fragen der Männertreue. Im Auftrag von Frauen mittleren Alters begibt sich sie in die Cafes, Restaurants oder sonstige öffentliche Einrichtungen, um die zu prüfenden Ehemänner herauszufordern und sich zu vergewissern, ob sie ihr intime Angebote aussprechen werden. Eine Komödie wäre keine Komödie, wenn die Routine der gewohnten  Überprüfungen durch verschiedene Mißverständnisse und Ereignisse nicht  breichert würde.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *