Luga “Atriebēja”

Autore: Aspazija

Žanrs: drāma.

Apjoms: 5 cēlieni – 42 lpp.

Auditorija: pieaugušie.

Lomu skaits: ~30 (vismaz 20 vīriešu lomas, vismaz 7 sieviešu).

Tēmas:  cilvēku savstarpējās attiecības, ko ietekmē sabiedriskā iekārta, atšķirības starp dažādiem sabiedrības slāņiem.

Norises laiks: dzimtbūšanas laiks Latvijā.

Norises vietas: Daiņulejas pils,  sādžas apkārtne, zemnieku mājas pagalms, pils pagalms.

Sižets: kāds muižnieks ļoti bargi izturas pret dzimtcilvēkiem, taču viņa meitas līgavainis Arnolds plāno pēc mantojuma iegūšanas dot dzimtcilvēkiem brīvību… Un ne tikai – viņš nemīl savu nākamo sievu Sidoniju, bet gan kādas ciema ubadzes meitu Ernu… Muižnieks panāk, ka Arnolda māte savu mantu novēl dēlam tikai tad, ja viņš prec Sidoniju. Ja ne – mantu gūst viņa.  Tā arī notiek, taču arī Sidonijai labpatīk zemniekus laist brīvus… Erna tiek ieslodzīta pilī un aiziet bojā ugunsgrēkā, tā rezultātā ugunī ielec arī muižnieks, paņemot sev līdzi Ernas māti Agati, savu bijušo mīļāko, ko savulaik pievīlīs un pametis.

Luga uzrakstīta: 1887.g.

Lugas iegūtie apbalvojumi: 1888. g. luga  iegūst 1.vietu Latviešu teātra lugu  konkursā, taču protestējošā rakstura dēļ to neiestudē un  neizrāda.

Luga iestudēta: pirmizrāde 1921. gada 21. janvāri Dailes teātrī.

Lugas teksts pieejams –  http://gramatas.lndb.lv/periodika2-viewer/view/index-dev.html#panel:pp|issue:/g_001_0309061144|article:DIVL1622|issueType:B vai http://gramatas.lndb.lv/periodika2-viewer/view/index-dev.html#panel:pp|issue:/g_001_0304047756|article:DIVL83|issueType:B

PDF formātā šeit.

Foto no Pixabay.com


Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *