Dramaturģijas autoriem

BUJ

Kāpēc man šeit būtu jāievieto informācija par saviem darbiem? Man ir sava mājaslapa.

Savas mājaslapas ir vairākiem autoriem. Ik pa laikam kāda no tām pazūd, rodas jaunas. Iedomājies kādu, kuram vajag atrast kāda noteikta žanra lugu noteiktam spēlētaju skaitam… Cik intensīvi viņam jārokas pa internetu, lai uzietu tieši Tavu lapu? Daudz ērtāk ir meklēt vienā lapā, kurā ir vairāku autoru lugas vienkopus. Tāpēc šai lapai noteikti būs lielāks apmeklētāju skaits nekā katra autora inidviduālajai lapai. Līdz ar to – šeit ir lielāka iespēja, ka Tavu lugu pamanīs un varbūt iestudēs.

Manas lugas ir pieprasītas, tās jau ir iestudētas, samaksa saņemta. Kāpēc man vēl būtu jāliek internetā to apraksti?

Vai tiešām uzskati savas lugas par vienreizlietojamām un vai tām ir tikai viens interpetācijas variants? Kāpēc gan lai tās kaut kad neiestudētu kāds cits režisors citā teātrī? Turklāt, iespējams, ir cilvēki, kuri vēlas lugas vienkārši lasīt. Un ir arī dramaturģijas pētnieki.

Vai tas ir bez maksas? Ja https://tekstiteatrim.wordpress.com/ – kā jau blogam – aprakstus varēja iesūtīt jebkurš un tie tika publicēti, tad lugas.lv vairs nevar uzturēt ar 0 eur budžetu. Tādēļ drīzumā tiks dibināta biedrība, kurā būs neliela biedra nauda.

Dramaturgiem ar IT zināšanām par Wordrpess mājaslapu veidošanu- īpašs piedāvājums: Jūsu lugu aprakstus varam publicēt apmaiņā pret Jūsu padomiem par to, kā šo vietni bez liekiem tēriņiem uzlabot.

Kādēļ vairs ne Tekstiteatrim lapa?  Tā kļuvusi nepārskatāma. Bet, ja ik pa laikam ir vairāki simti skatījumu dienā, ir skaidrs, ka tam ir jāturpinās. Un jaunā un mūsdienīgākā kvalitātē. Iedvesmas avots- http://www.findaplay.com/

Kas man jādara, lai pievienotu šeit savu lugu aprakstus ar savu kontaktinformāciju? Jāiestājas mūsu biedrībā un jāsmaksā biedra nauda (tās apjoms tiks precizēts!). To var izdarīt arī elektroniski- atsūtot ieskenētu iesniegumu ar parakstu (paraugs drīz būs pieejams!), oriģinālu pēc tam pa pastu. Satikšanās klātienē nav obligāta. Biedrs var izstāties no biedrības, kad vien vēlas.

Kā izveidot lugas aprakstu? Tie jāraksta autoram pašam, vadoties pēc šīs instrukcijas. Iesūtot mums lugas aprakstu (uz lugas@lugas.lv), jāatsūta arī pati luga (kas bez autora atļaujas netiks nekur publiskota vai publicēta).

Kādi ir kvalitātes kritēriji? Netiks akceptēti plaģiāti, lugas, ar nekorekti norādītu autorību (aizmirsts līdzautors vai dramatizētā darba autors), kā arī teksti ar daudz gramatikas un pareizrakstības kļūdām.

Vai mani lugu apraksti būs redzami pirmajā lapā? Vai lugu parādīšanās secība būs atkarīga tikai no ievietošanas datuma? 

Jā, sākumā ikviens, kurš izmantos lapas lugu meklētāju, redzēs tos darbus, kas pievienoti nesen. Tas nepieciešams, lai regulārie lapas apmeklētāji redzētu, ka nākušas klāt jaunas lugas. Tomēr jaunumi augšpusē būs mēnesi vai divus. Jo ierakstu rādīšanas secība ir šāda:

  1. Oriģināllugas:
  • 2010.-2020.g. tapušās lugas.
  • 2000.-2010.g. tapušās lugas utt.- pa desmitgadēm. Katrā desmitgadē pirmās rādīsies lugu konkursos apbalvotās lugas, sākot no 1.vietas. Tad goda biedru lugas (Goda biedri nebūs daudz un tie būs dramaturgi, kuru nopelni ir ievērojami). Tad valdes locekļu un dibinātāju lugas. Un pārējās lugas – jaunākās vispirms.

2. Dramatizējumi, adaptējumi, tulkojumi. To rādīšanas secība vēl tiks noteikta, bet, visticamāk, arī noteicošais būs to rašanās laiks.

Jāņem gan vērā, ka lapas apmeklētājs var uzlikt arī laika filtru, piemēram, rādīt tikai līdz 1940.g. tapušās lugas, kā arī meklēt tikai konkrētu autoru lugas.

Kas notiks ar manu lugu aprakstiem, ja kaut kādu iemeslu dēļ ar mani nevarēs sazināties? Ja esi neregulārs epasta lietotājs, ieteicams izskatīt iespēju piedāvāt savu lugu automātisko lejuplādi (izmantojot www.payhip.com vai tamlīdzīgas lapas). Savukārt dažādiem ārkārtas gadījumiem – pēc biedra brīvas izvēles- varēs norādīt personu, ar kuru sazināties, ja ar Jums tas nav iespējams. Pašā sliktākajā gadījumā – lugas autora (biedrības biedra) nāve- lugas apraksts turpinās šajā lapā būt, neskatoties uz to, ka biedra nauda netiek maksāta. Apraksti tiks izņemti tikai tad, ja Jūsu autortiesību mantinieki to pieprasīs vai arī, ja mums ilgstoši neizdosies viņus atrast (šādā situācijā lugas nemaz nevar iestudēt, jo, ja autortiesību termiņš nav beidzies, ir vajadzīga atļauja. Un, ja nav zināms, kam to prasīt, to nevar iegūt).

Vai, iestājoties biedrībā, būs kādi pienākumi, piemēram, jāapmeklē arī biedru sapulces? Kļūstot par biedru, Tu vari pretendēt būt arī valdē un izmantot visas tiesības, kas ir biedram. Tomēr, ja Tev tam ir maz laika, vari iegūt biedra-atbalstītāja statusu. Atšķirībā no citiem biedriem, tam nav balsstiesību, līdz ar to sapulču apmeklējums nav obligāts. Savu statusu biedrībā var mainīt pēc paša vēlēšanās. Tomēr, ja dzīvo Latvijā, ieteicams kļūt par pilntiesīgu biedru, jo sapulces tiks sasauktas pietiekami reti – tikai pēc nepieciešamības un patiešām svarīgos (likumos noteiktajos gadījumos). Jo ar ikdienišķu jautājumu lemšanu nodarbosies valde.

Nevēlos būt vienā biedrībā ar X dramaturgu. Statūti paredz, ka kādu biedru var izslēgt noteiktos gadījumos, piemēram, ja tas nodara kaitējumu biedrībai. Lai vai kā – nav paredzēts veidot draugu kopienu. Mēs taču nedzēšamies ārā no Facebook tikai tāpēc, ka tur ir daži mums ne visai tīkami cilvēki? Tieši tāpat jāuztver lugas.lv . Iespējams, ka vēlme veidot dramaturgu draugu bariņus, kas nedraudzējas ar citiem dramaturgu draugu bariņiem vai indivīdiem, ir tas iemesls, kādēļ joprojām Latvijā vēl nav izveidojusies atpazīstama un rīcībspējīga dramaturgu profesionālā organizācija.

Vai esat sociālajos tīklos? Jā! Grupa Facebook visiem interesentiem par dramaturģiju- https://www.facebook.com/groups/293826711026367/ Drīz būs informācija arī par Twitter kontu. Facebook un Twitter tiks ievietota informācija par visām šai mājaslapai jaunpienākušajām lugām. Arī par Tavām. Turklāt ir jau izveidota režisoru epastu liste (tikai tie, kuri paši pietiecās) ar tiem, kuri vēlas regulāri saņemt informāciju savā epastā par jaunākajām lugām.

Kur mācīties dramaturģiju Latvijā?

Skolas: Kultūras akadēmija

Darbnīcas

Bezmaksas Dramaturģijas konsultācijas

Grāmatas (saraksts nav pilnīgs!):

Gunārs Bībers “Drāmas teorijas jautājumi”

Lauris Gundars “Dramatika, jeb racionālā poētika” , fragments http://www.laurisgundars.lv/pdf/DRAMATIKA_fragments.pdf

Pēteris Pētersons “Drāma kā kritērijs”

Arturs Rubenis “Darbība kā lugas analīzes pamats”, Mežezerē, Skatuve, 2000. un “Skatuviskas lugas pamati/ Skotuviskos lugas pamati”, Klīvlandē : Skatuve, 1988.

Eric Bentley “The Life of the Drama” (grāmata pieejama arī krievu valodā)

John Howard Lawson “Theory and Technique of Plawriting and Screenwriting” (grāmata pieejama arī krievu valodā)

Noel Greig “Playwriting “

Kjell Sundstedt “Rakstīt kino”

Interneta vietnes (saraksts nav pilnīgs!) :

Scenāriju rakstīšana (angliski) – http://www.screenwriting.info/

Par lugu un scenāriju rakstīšanu krieviski – http://dramafond.ru/category/dramaturgam/

KĀ KĻŪT PAR BEBRU, KAS ,,PĀRKOŽ” SCENĀRIJU”

https://nofilmschool.com/how-write-dialogue-dialogue-examples?fbclid=IwAR3a7iX5C3mpbGp14LxNt-u0VDjudw_MQteWIqyrlKzAuX4Y7uQXCH1WlCY

u.c.