Dramaturģijas autoriem

BUJ

Kāpēc jāstājas “Dramatrugu asociācijā”? Jo šobrīd esam vienīgā dramaturgu organizācijas Latvijā, kas aktīvi darbojas. Un, ja esi dramaturgs – tad Tev tajā ir jābūt! Latviešu un Latvijā dzīvojošie dramaturgi un lugu autori nav arī tik daudz, lai varētu veidot vairākas šīs jomas organizācijas. Tos, kurus vieno kopīgs nodarbošanās veids, apvieno organizācijas, tā ir ierasts visā pasaulē, un arī dramaturgiem ir nepiešama sava organizācija. Kopā var paveikt vairāk un ieguvēji būsim mēs visi.

Kāpēc man šeit būtu jāievieto informācija par saviem darbiem? Man ir sava mājaslapa.

Savas mājaslapas ir vairākiem autoriem. Ik pa laikam kāda no tām pazūd, rodas jaunas. Iedomājieties kādu, kuram vajag atrast kāda noteikta žanra lugu noteiktam spēlētāju skaitam… Cik intensīvi viņam jārokas pa internetu, lai uzietu tieši Jūsu lapu vai kāda projekta lapu, kur ievietotas arī lugas? Daudz ērtāk ir meklēt vienā lapā, kurā ir vairāku autoru lugas vienkopus un tās var meklēt pēc noteiktiem kritērijiem.

Read more

Manas lugas ir pieprasītas, tās jau ir iestudētas un publicētas. Kāpēc man vēl būtu ar tām kaut kas jādara?

Ne visas lugas ir vienreizlietojamas. Vai tām ir tikai viens interpretācijas variants? Kāpēc gan lai tās kaut kad neiestudētu kāds cits režisors citā teātrī? Varbūt šogad, varbūt pēc 10 vai 100 gadiem. Turklāt, ir cilvēki, kuri vēlas lugas vienkārši lasīt. Un ir arī dramaturģijas pētnieki.

IESTĀŠANĀS

Kas man jādara, lai pievienotu šeit savu lugu aprakstus ar savu kontaktinformāciju? Jāiestājas “Dramaturgu asociācijā” : vispirms jāatsūta ieskenētu iesniegumu ar Jūsu parakstu (paraugs pieejams šeit) uz lugas@lugas.lv, oriģinālu pēc tam pa pastu. Satikšanās klātienē nav obligāta. Kad valde izskatīs Jūsu iesniegumu un paziņos, ka esat uzņemti, būs jāsamaksā biedra nauda (5 eur gadā -konta nr. ir sadaļā “Par mums”). Biedrs var izstāties no biedrības, kad vien vēlas.

Dramaturgiem ar IT zināšanām par Wordrpess mājaslapu veidošanu- īpašs piedāvājums: Jūsu lugu aprakstus varam publicēt apmaiņā pret Jūsu padomiem par to, kā šo vietni bez liekiem tēriņiem uzlabot.

Kādi ir iestāšanās kritēriji? Biedrībā var iestāties un kļūt par pilntiesīgu biedru jebkura pilngadīga Latvijā vai ārvalstīs dzīvojoša rīcībspējīga fiziska persona, kas ir ieinteresēta Biedrības darbībā un rada teātra, radio, kino vai TV dramaturģiju,  un tās radītie dramaturģiskie darbi  ir publicēti grāmatā vai periodikā un/vai arī filmēti vai iestudēti teātros vai radio. Ja autora radītie dramaturģiskie darbi vēl nav publiskoti iepriekš minētajos veidos (kā arī tad, ja pats sevi uzskata par iesācēju), viņš var tikt uzņemts biedra kandidāta statusā, un, ja gūst panākumus kā dramaturgs, vēlāk kļūt par pilntiesīgu biedru.

Pēdējos gados neesmu rakstījis/usi lugas… Tas nav tik svarīgi. Pat, ja Jūsu jaunāka luga tapusi pirms 50 gadiem, iespējams, tā var būt aktuāla arī šodien.

Kā izveidot lugas aprakstu? Tie jāraksta autoram pašam, vadoties pēc šīs instrukcijas. Iesūtot mums lugas aprakstu (uz lugas@lugas.lv), vēlams atsūtīt arī pašu lugu (kas bez autora atļaujas netiks nekur publiskota vai publicēta).

Kādi ir kvalitātes kritēriji? Netiks akceptēti plaģiāti, lugas, ar nekorekti norādītu autorību (aizmirsts līdzautors vai dramatizētā darba autors), kā arī teksti ar daudz gramatikas un pareizrakstības kļūdām.

KAS NOTIKS TĀLĀK?

Vai mani lugu apraksti būs redzami pirmajā lapā? Vai lugu parādīšanās secība būs atkarīga tikai no ievietošanas datuma? 

Jā, sākumā ikviens, kurš izmantos lapas lugu meklētāju, redzēs tos darbus, kas pievienoti nesen. Tas nepieciešams, lai regulārie lapas apmeklētāji redzētu, ka nākušas klāt jaunas lugas. Lugu aprakstu secība izkārtota tā, lai jaunākās lugas tie, kuri meklē, redzētu vispirms. Prirotārā secībā katrā laika periodā (~ 10 gad) redzamas ir konkursos uzvarējušās un atzinību guvušās lugas. Jāņem gan vērā, ka lapas apmeklētājs var uzlikt arī laika filtru, piemēram, rādīt tikai līdz 1940.g. tapušās lugas, kā arī meklēt tikai konkrētu autoru lugas.

Kas notiks ar manu lugu aprakstiem, ja kaut kādu iemeslu dēļ ar mani nevarēs sazināties? Ja esi neregulārs epasta lietotājs, ieteicams izskatīt iespēju piedāvāt savu lugu automātisko lejuplādi (izmantojot www.payhip.com vai līdzīgas lapas). Dažādiem īpašiem ārkārtas gadījumiem varēs norādīt personu, ar kuru sazināties, ja ar Jums tas nav iespējams. Pašā sliktākajā gadījumā – lugas autora (biedrības biedra) nāve- lugas apraksts turpinās šajā lapā būt, neskatoties uz to, ka biedra nauda netiek maksāta; apraksti tiks izņemti tikai tad, ja Jūsu autortiesību mantinieki to pieprasīs vai arī, ja mums ilgstoši neizdosies viņus atrast (šādā situācijā lugas nemaz nevar iestudēt, jo, ja autortiesību termiņš nav beidzies, ir vajadzīga atļauja. Un, ja nav zināms, kam to prasīt, to nevar iegūt).

Vai, iestājoties biedrībā, būs kādi pienākumi, piemēram, jāapmeklē arī biedru sapulces? Kļūstot par biedru, variet pretendēt būt arī valdē un izmantot visas tiesības, kas ir biedram. Tomēr, ja tam ir maz laika, var iegūt biedra-atbalstītāja statusu. Atšķirībā no pilntiesīgajiem biedriem, tam nav balsstiesību, līdz ar to sapulču apmeklējums nav obligāts. Savu statusu biedrībā var mainīt pēc paša vēlēšanās. Tomēr ieteicams kļūt par pilntiesīgu biedru, jo sapulces tiks sasauktas pietiekami reti – tikai pēc nepieciešamības un patiešām svarīgos (likumos noteiktajos gadījumos), turklāt parasti ZOOM platformā. Jo ar ikdienišķu jautājumu lemšanu nodarbojas valde.

Vai biedrības autorus popularizējat arī sociālajos tīklos? Jā! Grupa Facebook visiem interesentiem par dramaturģiju- https://www.facebook.com/groups/293826711026367/ Twitter konts – https://twitter.com/Tekstiteatrim Facebook un Twitter tiks ievietota informācija par visām šai mājaslapai jaunpienākušajām lugām. Turklāt ir jau izveidota režisoru epastu liste (tikai tie, kuri paši pietiecās, un joprojām var pieteikties) ar tiem, kuri vēlas regulāri saņemt informāciju savā epastā par jaunākajām lugām.

PAR BIEDRĪBU

Vai šajā mājaslapā būs redzami tikai biedru vai arī citu autoru lugu apraksti? Runājot par dzīvajiem autoriem – jā, tikai biedru. Savukārt, damaturģijas klasikas autori šeit ievietoti, lai veidotu bagātīgāku saturu, kas piesaistīs lapai vairāk apmeklētāju.

Vai šī biedrība konkurēs ar Rakstnieku savienību un Teātra darbinieku savienību? Piemēram, ja runa ir par radošas personas statusu. 

Attiecības, cerams, būs vērstas uz sadarbību nevis konkurenci. Ikviens dramaturģijas autors var būt tik biedrībās, cik vien vēlas. Jaunizveidotā biedrība nevar piedāvāt visus tos “bonusus”, ko jau šobrīd piedāvā RS un LTDS. Kaut arī attīstību veicina tas, ja biedrībai ir kāds mērķis, uz ko tiekties. Kamēr neviens cits neķersies pie praktiskas un apjomīgas lugu datu bāzes veidošanas, jaunajai dramaturgu biedrībai konkurentu nebūs.

Nevēlos būt vienā biedrībā ar X dramaturgu. Statūti paredz, ka kādu biedru var izslēgt noteiktos gadījumos, piemēram, ja tas nodara kaitējumu biedrībai. Lai vai kā – nav paredzēts veidot draugu kopienu. Mēs nedzēšamies ārā no Facebook tikai tāpēc, ka tur ir daži mums ne visai tīkami cilvēki? Tieši tāpat jāuztver lugas.lv .

KUR MĀCĪTIES DRAMTURĢIJU LATVIJĀ?

Skolas: Kultūras akadēmija

Darbnīcas

Bezmaksas Dramaturģijas konsultācijas

Grāmatas (saraksts nav pilnīgs!):

Gunārs Bībers “Drāmas teorijas jautājumi”

Lauris Gundars “Dramatika, jeb racionālā poētika” , fragments http://www.laurisgundars.lv/pdf/DRAMATIKA_fragments.pdf

Pēteris Pētersons “Drāma kā kritērijs”

Arturs Rubenis “Darbība kā lugas analīzes pamats”, Mežezerē, Skatuve, 2000. un “Skatuviskas lugas pamati/ Skotuviskos lugas pamati”, Klīvlandē : Skatuve, 1988. (šīs grāmatas viens eksemplārs pieejams interesentiem mūsu biedrībā!)

Eric Bentley “The Life of the Drama” (grāmata pieejama arī krievu valodā)

John Howard Lawson “Theory and Technique of Plawriting and Screenwriting” (grāmata pieejama arī krievu valodā)

Noel Greig “Playwriting “

Kjell Sundstedt “Rakstīt kino”

Interneta vietnes (saraksts nav pilnīgs!) :

Scenāriju rakstīšana (angliski) – http://www.screenwriting.info/

Par lugu un scenāriju rakstīšanu krieviski – http://dramafond.ru/category/dramaturgam/

KĀ KĻŪT PAR BEBRU, KAS ,,PĀRKOŽ” SCENĀRIJU”

u.c.