Aicinājums pieteikties dalībai seminārā par dramaturģiju

Ņemot vērā lielo interesi un to, ka netika visi, kas vēlējās – Latvijas Dramaturgu asociācija piedāvā vēlreiz piedalīties VIENAS DIENAS DRAMATURĢIJAS SEMINĀRĀ – 2023.gada 21.oktobrī (pirmais seminārs notika 29. jūlijā no plkst. 10.00 – plkst.17.00.)

Lektori : dramaturģes Lelde Stumbre un Biruta Zujāne, režisors – pedagogs Vilnis Rullis

Semināra norises vieta: Rīga, Kurmenes iela 11a.

Semināra norise:

10.00 – 10.30  Dalībnieku ierašanās.

10.30 – 11.30  Pirmā lekcija. L. Stumbre “Bez sižeta nav drāmas!”

11.30 – 12.30  Otra lekcija. V.Rullis “Caurviju darbība kā sižeta virzības stūrakmens”.

12.30– 13.30    Kafijas/tējas pauze.

13.30 – 15.00   Trešā lekcija. B.Zujāne “Citāds redzes leņķis. Teksta slīpēšana. Paņēmieni sižeta pilnveidošanā”.

15.00 – 17.00  Praktiskā nodarbība. Iegūto zināšanu pielietojums: kopīga lugas pamatizstrāde: forma, sižets, varoņi, nosaukums u.c.

Tiek piedāvāts īss sižeta uzstādījums, piemēram: sieviete un vīrietis brauc vilcienā…  vai tml. Veidojam tālāko sižetu, varoņu raksturus un iemeslus utt.

Pieteikties var jebkurš, kas vēlas uzrakstīt vai pabeigt dramaturģisku darbu (lugu, libretu, scenāriju).

Pieteikšanās un sīkāka informācija (dalības nosacījumi) līdz 10. oktobrim, rakstot uz e-pastu: lugas@lugas.lv

Lugas “Piegādāsim mīlestību stundas laikā” apraksts

Luga par satikšanos un nesatikšanos, reālo un virtuālo dzīvi. Līgovakara skurbums mēģina ielauzties pilsētas mūros. Vai instinkti, tehnoloģijas un vientulības sajūta papardes zieda atrašanu mūsdienās atvieglo?  It sevišķi, ja tām pretī stājas bailes, neizlēmība, patērētāju domāšana un nespēja pieņemt citu vērtības. Luga par mūsdienu dzīves paātrinājumu un “lēnu laiku”.

Lugas autore: Kristiāna Štrāle Dreika.

Mērķauditorija: 14 + jaunieši, pieaugušie.

Žanrs: drāma.

Apjoms. Viencēliens- 11 lpp.

Lomu skaits: 2 – 1 sieviete, 1 vīrietis. Var izmantot arī epizidiskas lomas bez teksta.

Norises vieta un laiks: mūsdienas, 2023.gads, pie kādas dzīvokļu mājas ārdurvīm.

Sižets: Līgo vakarā nejauši satikas divi vientuļi cilvēki, lai gandrīz visu nakti pavadītu pie kāda dzīvokļu nama lielpilsētā. Kurp viņus šī nakts aizvedīs?

Luga uzrakstīta: 2023.g.

Piezīmes: luga izvēlēta kā viena no 10 labākajām lugām lugu konkursā un to plānots publicēt lugu krājumā “Cilvēksvelme”.

Lugas teksts: lai to izlasītu, jāraksta uz kkrrii@inbox.lv autorei. Autore nav saistīta ar AKKA/LAA, iestudēšanas atļauju izsniedz pati.

Lugas “Dēlis” apraksts

Viņš grasījās nozagt dēli, bet viņa ieslodzīja zagli būvlaukuma sargam paredzētajā celtniecības vagoniņā.  

Autors: Sandra Bondarevska.

Apjoms: viencēliens, 9 lpp.

Auditorija: pieaugušajiem.

Žanrs: komēdija.

Lomas: kopā 2 (studente un mākslinieks).

Norises vieta: būvlaukums.

Luga uzrakstīta: sen uzrakstīta, bet atjaunota 2023.g.

Kā lugu izlasīt: kontaktējoties ar autoru – sandra.bondarevska22@gmail.com

Aizvadīts vienas dienas seminārs par dramaturģiju

“Saukt”, “uzmundrināt”, “pārmest”, “brīdināt”, “pārsteigt”, “paskaidrot”, “atkārtoties”, “piedot”, “uzzināt”, “pavēlēt”. Ar šiem darbības vārdiem 2023.gada 29.jūlijā sākās dramaturģes Birutas Zujānes nodarbība, kas ietvēra praktiskus uzdevumus. Taču pirms tam atnākušie 13 semināra dalībnieki (kā arī suns un kaķis, kuri izspēlēja savu drāmu) ar interesei noklausījās teorētiskas lekcijas:

  1. Lelde Stumbre “Bez sižeta nav drāmas!”. Stumbre savā lekcijā akcentēja izvairīšanos no klišejām, gan izvēloties lugas norises vietu, gan personāžu raksturojumos, kā arī stāstīja par galvenajiem konfliktiem, kas satopami dramaturģiskajos darbos.
L.Stumbres lekcija. Foto no lugas.lv arhīva.

2. Režisors Vilnis Rullis “Caurviju darbība kā sižeta virzības stūrakmens”. V.Rullis skaidroja, kā atšķirt notikumus no iekšējās lugas darbības, kā arī konflikta nozīmi un vietu dramaturģiskā darbā.

3. Biruta Zujāne “Citāds redzes leņķis. Teksta slīpēšana. Paņēmieni sižeta pilnveidošanā”.

Pauzēs starp lekcijām- autoriem, kuri bija piedalījušies “Dramaturgu asociācijas” lugu konkursos, bet lugas netika atlasītas publicēšanai krājumā, bija iespēja privātā sarunā dzirdēt žūrijas pārstāvja izvērstāku analīzi par savas lugas trūkumiem un uzdot konkrētus jautājumus.

“Sarunas pīpētavā” . Foto no lugas.lv arhīva.

Praktiskajā daļā dalībnieki analizēja kādas mūsdienu autores lugu (ar viņu tas bija saskaņots), pievēršot uzmanību, kuri tēli tajā nav izstrādāti, kā arī lugas ritmam un nobeigumam.

Protams neizpalika arī kafijas/pusdienu pauze un neformālas sarunas noslēgumā, kurā dalībnieki varēja labāk iepazīties savā starpā, kas, iepējams, dažiem izvērtīsies arī turpmākā sadarbībā. Ieradušies bija ne tikai interesenti no Rīgas, bet arī Grobiņas, Jūrmalas, Olaines u.c. Gan iestudētu lugu/ekranizētu scenāriju autori, gan literāti, kuri savas lugas tikai iesākuši rakstīt.

Noslēgumā visi dalībnieki saņēma lektoru parakstītu Apliecinājumu par dalību.

Foto no lugas.lv arhīva.

Ņemot vērā, ka uz semināru bija pieteikušies vairāk, nekā spējām uzņemt, ir pieņemts lēmums rīkot vēl vienu tādu pašu semināru šī gada oktobrī. Iespējams, arī šim semināram būs otra daļa, kurā būs citi “Dramaturgu asociācijas” lektori, kas runās par citiem tematiem. Lai nepalaistu garām šīs izglītošanās iespējas, pievienojieties grupai “Parunāsim par dramaturģiju!” Facebook.

Lai arī Latvijā ir iespēja izglītoties par dramaturģiju daždos kursos, šis seminārs un interese par to apliecināja, ka nepieciešms arī šāds – īsāks formāts un ar citiem lektoriem.

Noslēdzies 4. “Dramaturgu asociācijas” lugu konkurss

Pagājušā gada beigās izsludinātajā lugu konkursā tika iesūtītas 32 mūsdienu latviešu autoru oriģināllugas. Konkursā uzvarēja šīs lugas:

M. Bortņikovs “Virs mūsu galvām galotnes”

B.Zujāne “Sieviete vilcienā ar tumši zilu rokassomiņu ” 

L.Stumbre “Durvis aizveras”           

E. Šņore “Uzminēt vārdu jeb nacionālā kalendāra īpatnības”           

E.Hafere “Gadsimta lapsu   medības”                               

I.Kuzmina “Divi ezeri”

I.Ķestere “Karaostas cietuma  spoks” (operas librets)

M. Indāne “Briksdāles ledājs”                         

Kr.Štrāle -Dreika “Piegādāsim mīlestību stundas laikā”.       

E.J.Amols “Svelmes karote”               

Lugas “Trešais” apraksts

Monika atgriežas dzimtajā pagastā, kurā kultūras nams nedarbojas, taču viņa vēlas vadīt teātri. Ierodas iedzīvotāji, kas vēlas spēlēt. Lugā netrūkst jautru situāciju, pārpratumu un arī mīlestības!

Autors: Hermanis Paukšs.

Mērķauditorija: pieaugušie, jaunieši.

Apjoms: 16 lpp.

Žanrs: komēdija.

Lomu skaits: 7 sieviešu lomas, 2 vīriešu lomas.

Norises laiks: mūsdienas.

Luga iestudēta: Dramaturgu teātrī 2019.g. 

Autora kontaktinformācija: hermanis.paukss@gmail.com

Jauns lugu krājums

Biedrība “Dramaturgu asociācija” līdz šim ir izdevusi 3 lugu krājumus: “Cilvēkzvērs” (2020), “Cilvēktīkls” (2021) un “Cilvēkspārns” (2022).

Krājumiem lugas izvērtēja profesionāla, neatkarīga žūrija. Pirms publicēšanas lugas tika rediģētas un pilnveidotas. Šī sadarbība starp autoru un māksliniecisko redaktoru ir svarīga radošā procesa daļa, kas nodrošina būtisku atgriezenisko saiti, kuras rezultātā rodas kvalitatīvāki darbi.

Mēs priecājamies, ka autoriem ir interese ne tikai par lugu radīšanu, bet arī izdošanu, un ceram, ka lugu publicēšana notiks arvien biežāk!

Autore L.Poga tipogrāfijā “Ezerrozes grāmatas” ir izdevusi savu lugu krājumu “Pēdējais piliens”.

Ir gandarījums, ka autore varēja gūt labumu no sadarbības procesa pie lugas, kura iekļauta lugu krājumā “Cilvēkspārns”.

Atgādinājums un lūgums lugu autoriem : jebkādas atsauces un pateicības “Dramaturgu asociācijai”, kas tiek ievietotas izdevumos un/vai izmantotas grāmatas reklamēšanas nolūkos saskaņot ar biedrības valdi!

Par akciju – aicinājums “Atbalstīsim sava novada skolu bibliotēkas”

Biedrība “Dramaturgu asociācija” aicina atbalstīt sava novada skolu bibliotēkas, uzdāvinot mūsu biedrības izdotos trīs lugu krājumus (latviešu autoru jaunākās lugas), vienam no tiem mērķauditorija ir bērni 9+ un jaunieši, taču arī abos pārējos krājumos ir dažas lugas, kas skar jauniešiem aktuālas tēmas, kā arī daži to autori ir skolās ieteicamo autoru sarakstā.

Bieži grāmatas skolotāji iegādājas paši par saviem līdzekļiem. Valsts piešķirtā finansējuma un pašvaldības līdzfinansējuma apjoms skolām ne vienmēr atļauj iegādāties arī daiļliteratūru,, turklāt skolu bibliotēku pamatuzdevums ir komplektēt tiešos mācību materiālus.
Tāpēc mēs aicinām sponsorēt lugu krājuma iegādi novada skolām, jo tieši luga ir viens no līdzekļiem, kas veido jauniešos pārliecību, valodas kultūru un spēju strādāt komandā, apgūt dialoga, publiskās uzstāšanās un runas veidošanas prasmes.
Lugu krājumi – lai arī nav radīti kā mācību grāmatas – noderētu kā mācību materiāls gan latviešu valodas un literatūras stundās, gan īstenojot jauno kompetencēs balstīto priekšmetu “Teātra māksla”, gan dažādās ārpusstundu aktivitātēs un interešu
izglītības pulciņos.
Piedāvātais sadarbības modelis:
Jūs nopērkat no mums grāmatas par 8 eur eksemplārā, tik cik novada skolas ir ieinteresētas. Tiek noslēgts divpusējs līgums starp biedrību un Jums, un parakstot pieņemšanas- nodošanas aktu vai pavadzīmi, grāmatas nogādātas skolās.
Darījums tiek atzīmēts sociālajos tīklos, gan izsūtīta informācija vietējiem plašsaziņas līdzekļiem.

Akcijā jau sekmīgi iesaistījušies vairāki uzņēmēji, tāpēc izsakām lielu PALDIES Balvu novada uzņēmējiem Naurim Pomeram ( https://www.facebook.com/www.asnag.lv/ – SIA “ASNAG furniture”, SIA) “un Mārim Korlašam ( https://www.facebook.com/uzgavazemnieku saimniecība “Užgava”), Zaigai Graudiņai no Sakstagala Rēzeknes novada (stādu audzētava “Sakstagals“), Skaidrītei Svikšai par dāvinājumu Maltas skolai (vairāk šeit), kā arī Augšdaugavas un Līvānu novadu Izglītības pārvaldēm par atsaukšanos aicinājumam.

Foto no lugas.lv arhīva.

Ja Jums ir interese un vēlēšanās piedalīties šajā akcijā, tad, lūdzu, sazinaties ar šīs iniciatīvas kontaktpersonu, “Dramaturgu asociācijas” biedri Birutu Zujāni- biruta.zujane@gmail.com (vai uz lugas@lugas.lv).

Lugas “Tavā kamīnā klusu dzied vējš…” apraksts

Luga ir tapusi iedvesmojoties no H.Gulbja “Kamīnā klusu dzied vējš”. Zinātāji pamanīs kādas tālas paralēles, bet darbu un tā tēlus viennozīmīgi nevajag uztvert burtiski. Līdzīgi, kā H.Gulbja darbā, notikumi risinās divās laika līnijās, un tiek pieminēta vēl trešā no pagātnes pirms desmit gadiem.

1. līnija: Monika kavējas atmiņās par traģēdiju nesenā pagātnē un savā fantāzijā rod atbildes un mierinājumu.

2. līnija: Monika un Kaspars ir „aizsēdējušies” laulībā, dzīve nav viņus apveltījusi ar atvasēm. Ģimenē ir noslēpumi un aizvainojumi, ko katrs izvairās celt gaismā. Viņu ikdienā ielaužas Vijolīte un mērķtiecīgi sagriež visu ar kājām gaisā.

Autors:  Uldis Karlovs-Karlovskis.

Apjoms: 24lpp. teksta, iekļaujot nedaudz mizanscēnas. Sagaidāmais izrādes ilgums ir nedaudz pāri vienai stundai.

Žanrs: drāma, traģēdija

Auditorija: pieaugušie

Lomu skaits: Monika (38), Kaspars (34), Vijolīte (25). 

Darbības vietas: mājas halle ar kamīnu.

Norises laiks: 2023. gads.

Stils/virziens:  misticisms. 

Luga uzrakstīta: 2023. gada 17. februārī

Kā iegūt lugas tekstu:  uldis.karlovskis@gmail.com

Iestudēšanas nosacījumi:  obligāts uzaicinājums uz pirmizrādi   

Lugas fragments:

Monika: Es biju kapos. Un pēkšņi man priekšā uzradās lāpsta.

Kaspars: Ooo, tas tik ir ievads! Un ko tu darīji?

Monika: Es kaut kā zināju, ka man vajag rakt. Ka zem zemes kaut kam ir jābūt. Paņēmu lāpstu un sāku rakt…

Kaspars: Mironis?

Monika: Nē. Tur jau tā lieta. Es roku un roku, esmu dziļāk bedrē, bet nekas nenotiek. Tad sāka no gaisa birt lapas. Nu tādas kā rudenī.

Kaspars: Interesanti… Un tad tu pamodies?

Monika: Oi, nē, tas ir tikai sākums. Tātad es roku dziļāk, bet no sāniem sāk tecēt iekšā ūdens. Man pēkšņi kājās ir tādi gari gumijnieki. Nu kā zvejniekam.

Kaspars: Un sāk peldēt zivis?

Monika: Nepārtrauc! Nē, zivju nav. Nekā nav. Bet ūdens gāžas. Es roku dziļāk, lai man bedre nepārplūst, bet tas nepalīdz. Un tad… es gandrīz noslīku. Vēl tagad ir tāda savāda garša mutē.

Kaspars: Atnest ūdeni?

Monika: nē, nē, es pati tulīt. Bet tas jau nav vēl viss.

Kaspars: Kas tad vēl? Tu taču izglābies?

Monika: Jā. Izrāpos no savas bedres. Pilna ar ūdeni. Un pa virsu peld rudens lapas. Un tad… tur uzpeld bērniņš.

Kaspars: Ko? Bērna līķis?

Monika: Nē, viņš ir dzīvs. Viņš it kā peld pa virsu, neslīkst, mazliet kustas. Gadi kādi 4 varbūt. Un zini kas ir pats jocīgākais?

Kaspars: Nu nu?

Monika: Es tajā brīdī pie sevis domāju „tas ir Kaspars”.

Kaspars: Oho! Neatminos, ka būtu slīcis bērnībā.

———————–

Vijolīte: Kā tas nākas, ka jums joprojām nav bērna?

Kaspars: Es… tas nav tik vienkārši.

Vijolīte: Tieši tādu atbildi es paredzēju. Tevi var lasīt kā atvērtu grāmatu. Tu nemaz negribi to bērnu.

Kaspars: Nē, tā nav.

Vijolīte: Labi, tu varbūt gribi bērnu, bet ne no Monikas.

Kaspars: Es… (it kā mēģina dusmoties, bet nesanāk, pamats zem kājām ir zudis)

Vijolīte: Un pēdējos gadus tu vienkārši esi bijis pārāk gļēvs, lai sev to pateiktu. Tev vieglāk ir dzīvot izdomātā Kaspara čaulā, nekā būt vīrietim un pieņemt lēmumu. Un tad atnācu es. Tu nobijies, kā tāds puišelis ar jaunu rotaļlietu rokās. Ja aiztiks, tad varbūt saplīsīs. Bet es neesmu rotaļlieta.

Kaspars: Es esmu nedaudz sajucis.

Vijolīte: Pasaki, ka tev nav pret mani jūtas.

Kaspars: Es nezinu.

Vijolīte: Tieši tā. Neko tu nezini. Dzīvo kā tāds spoks un dari tikai to, ko tev saka. Ak dievs, kā man tas besī!

Kaspars: Bet kāpēc tad tu neej projām?

Vijolīte: (pauze) Jo te ir mana vieta.

Kaspars: Kā tu to domā?

Vijolīte: Jo es esmu patiesa pret sevi.

Kaspars: Es tomēr nesaprotu.

Vijolīte: Jo arī es esmu sākusi iemīlēties kādā idiotā. Bet ar katru dienu viņš paliek mazliet gudrāks.

Kaspars vienkārši klusē, trūkst vārdu. Vijolīte paņem viņa rokas un uzliek sev uz sāniem. Apliek rokas Kasparam ap kaklu.

Vijolīte: Tevi sauc Kaspars. Tavs sapnis vēl nav beidzies.

Luga “Nelle Pelnrušķīte” apraksts

Autore: Sandija Santa.

Apjoms: viencēliens, 21. lpp.

Auditorija: 1.- 4. klase.

Žanrs: drāma- luga ģimenei.

Lomu skaits: 2 (1 meitene, 1 zēns) + 2 pieaugušo fona balsis (1 sieviete, 1 vīrietis)

Norises vieta: dzīvojamās mājas bēniņi.

Tēma: jaunu ģimenes apstākļu pieņemšana.

Sižets: Meitenes Nelles dzīvē gaidāms pagrieziena punkts, tētis Normunds un viņa draudzene Dagnija grasās precēties. Bailes pazaudēt tēti, ņem virsroku, taču viss mainās, kad Nelle ar savu bērnības draugu Ričardu bēniņistabā izspēlē Šarla Pero pasakas “Pelnrušķītes” sižetu, saprotot, ka viss nav tik drūmi kā šķiet.

Luga pabeigta: 2016.g. Uzlabota 2023. gadā.

Kontaktinformācija: lai saņemtu un izlasītu lugas tekstu, lūgums sazināties ar autori:

e-pasta adrese: sandijasanta@gmail.com

Tel.: 29463723