Lugas “Kasandra” apraksts

“Neviens dievs neatbrīvo cilvēkus no viņiem pašiem… Un vienīgais lielums… Ir cilvēka paša lielums… saglabāt to, kas ies tālāk par tevi…” Triloģijas “Nemirstīgie” 1.luga.
Autora vārds: Dainis Grīnvalds.
Apjoms: 66 lpp. (A4).
Žanrs: traģēdija trīs cēlienos.
Auditorija: jaunieši, pieaugušie.
Lomu skaits: 17 (7 sievietes, 10 vīrieši) un vairāki sargi, karavīri, kalpones.
Darbības vietas: kalni, pils, istaba, valdnieku loža (sporta spēļu laikā), uz Trojas mūriem, telpa pie Atēnas svētnīcas, Atēnas svētnīca, pie Atēnas altāra ahajiešu nometnē, kuģa kajīte.
Tēma: uzupurēšanās, vara un atriebība.
Sižets: kad Trojas valdnieka meita un dēls sastopas ar Apollonu, beidzas viņu bezrūpīgā dzīve. Apollons viņiem piedāvā pareģu spējas, ko abi labprāt vēlas saņemt, taču Kasandra atraida dievu, par ko saņem sodu – viņas pareģojumiem neviens neticēs. Ar vārdiem “cerēji, ka tev visu mūžu būs sešpadsmit” Kasandru pēc šī notikuma uzrunā dvīņubrālis, bet traģēdijas izskaņā šos vārdus viņa velta Elektrai…
Norises laiks: 12.-13.gs. pirms mūsu ēras.
Lugas iestudējumi: Neatkarīgas grupas pilotiestudējums, ar kuru tika atklāts PSRS jauno dramaturgu festivāls “Ļubimovka” (Maskavā, krievu valodā), 1. vieta šajā festivālā (1989.g.); Sevastopoles teātrī (1992.g.); Dramaturgu teātrī.
Piezīmes: luga tulkota arī krievu valodā un saņēmusi prēmija pilna apjoma lugu nominācijā Nacionālajā lugu konkursā 2002.g.

Lugas teksts: pieejams “Latviešu jaunāko lugu izlasē”, izd. Zvaigzne ABC, 1995, kopā ar citu autoru lugām. Arī LNKC Dramaturģijas bibliotēkā – https://www.lnkc.gov.lv/Uploads/2015/09/30/1443618993_3502.pdf , kā arī Latvijas Dramarurgu ģildes 2006.g. CD- ” Profesionālajos teātros vēl neuzvestās latviešu mūsdienu lugas, kuras prēmētas nacionālajos lugu konkursos kopš 2002. g. un citas profesionālajos teātros vēl neiestudētas lugas festivāla “IESKATS 2007″ programmai”.

Foto no lugas.lv arhīva.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *