Aizvadīts vienas dienas seminārs par dramaturģiju

“Saukt”, “uzmundrināt”, “pārmest”, “brīdināt”, “pārsteigt”, “paskaidrot”, “atkārtoties”, “piedot”, “uzzināt”, “pavēlēt”. Ar šiem darbības vārdiem 2023.gada 29.jūlijā sākās dramaturģes Birutas Zujānes nodarbība, kas ietvēra praktiskus uzdevumus. Taču pirms tam atnākušie 13 semināra dalībnieki (kā arī suns un kaķis, kuri izspēlēja savu drāmu) ar interesei noklausījās teorētiskas lekcijas:

  1. Lelde Stumbre “Bez sižeta nav drāmas!”. Stumbre savā lekcijā akcentēja izvairīšanos no klišejām, gan izvēloties lugas norises vietu, gan personāžu raksturojumos, kā arī stāstīja par galvenajiem konfliktiem, kas satopami dramaturģiskajos darbos.
L.Stumbres lekcija. Foto no lugas.lv arhīva.

2. Režisors Vilnis Rullis “Caurviju darbība kā sižeta virzības stūrakmens”. V.Rullis skaidroja, kā atšķirt notikumus no iekšējās lugas darbības, kā arī konflikta nozīmi un vietu dramaturģiskā darbā.

3. Biruta Zujāne “Citāds redzes leņķis. Teksta slīpēšana. Paņēmieni sižeta pilnveidošanā”.

Pauzēs starp lekcijām- autoriem, kuri bija piedalījušies “Dramaturgu asociācijas” lugu konkursos, bet lugas netika atlasītas publicēšanai krājumā, bija iespēja privātā sarunā dzirdēt žūrijas pārstāvja izvērstāku analīzi par savas lugas trūkumiem un uzdot konkrētus jautājumus.

“Sarunas pīpētavā” . Foto no lugas.lv arhīva.

Praktiskajā daļā dalībnieki analizēja kādas mūsdienu autores lugu (ar viņu tas bija saskaņots), pievēršot uzmanību, kuri tēli tajā nav izstrādāti, kā arī lugas ritmam un nobeigumam.

Protams neizpalika arī kafijas/pusdienu pauze un neformālas sarunas noslēgumā, kurā dalībnieki varēja labāk iepazīties savā starpā, kas, iepējams, dažiem izvērtīsies arī turpmākā sadarbībā. Ieradušies bija ne tikai interesenti no Rīgas, bet arī Grobiņas, Jūrmalas, Olaines u.c. Gan iestudētu lugu/ekranizētu scenāriju autori, gan literāti, kuri savas lugas tikai iesākuši rakstīt.

Noslēgumā visi dalībnieki saņēma lektoru parakstītu Apliecinājumu par dalību.

Foto no lugas.lv arhīva.

Ņemot vērā, ka uz semināru bija pieteikušies vairāk, nekā spējām uzņemt, ir pieņemts lēmums rīkot vēl vienu tādu pašu semināru šī gada oktobrī. Iespējams, arī šim semināram būs otra daļa, kurā būs citi “Dramaturgu asociācijas” lektori, kas runās par citiem tematiem. Lai nepalaistu garām šīs izglītošanās iespējas, pievienojieties grupai “Parunāsim par dramaturģiju!” Facebook.

Lai arī Latvijā ir iespēja izglītoties par dramaturģiju daždos kursos, šis seminārs un interese par to apliecināja, ka nepieciešms arī šāds – īsāks formāts un ar citiem lektoriem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *