Noslēdzies “Dramaturgu asociācijas” recenziju konkurss

Noslēdzies biedrības “ Dramaturgu asociācija” izsludinātā recenziju konkursa 2022. gada marta – maija posms. Pēc žūrijas vērtējuma uzvarētāji ir:

 Madara Senkāne, Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzija, 7.c klase – recenzija par B.Zujānes lugu “Medības”,

Rihards Gaugers, Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzija, 7.c – recenzija par L.Stumbres lugu “Edas zvaigžņu stunda”,

Krista Saklaure, 9.c klase, Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzija – recenzija par B.Zujānes lugu “Medības”.

Šie skolēni rakstīja par tēmu :” Es – šīs lugas režisors.”

Konkursa nolikumu var izlasīt šeit.

Konkursa uzvarētāju recenzijas:

ES – ŠĪS LUGAS REŽISORS

            Madara Senkāne, Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzija, 7.c klase – recenzija par B.Zujānes lugu “Medības”:

Klusums zālē. Nodzisušas gaismas. Kaut kur pie ezera lidinās putni. Tie kliedz un sasaucas. Ir pavasaris. Medības.

            Birutas Zujānes dramaturģiskā parabola “Medības” ir kā putnu vēstījums par cilvēku attieksmi pret apkārtējo pasauli, jo cilvēki pat neapzinās savu darbību sekas. Cilvēkiem liekas, ka viņiem ir dotas tiesības izlemt par citu dzīvi un nāvi.

            Manuprāt, skaidri iezīmējas globālā katastrofa, kad netiek šķiroti atkritumi, un tamdēļ izgāztuvēs mitinās miljoniem putnu, barojoties un pakļaujot sevi arī nāvei, iznīcībai.

            Protests pret notiekošo ir putnu vienīgais risinājums. Mātes Kaijas bērni uzzina stāstu par mātes atkarīgo dzīvi no atkritumiem pilsētā un nevar pārdzīvot, ka viņu māte vairs neatgriežas. Mātes Kaijas bērni izlemj atriebt cilvēkiem to, ka viņu māte nav atgriezusies un reizē arī palīdzēt Emam, kuram cilvēki nolaupīja draudzeni. Visā šajā atriebības plānošanā iezīmējas, ka nav konkrēti vainīgs viens cilvēks, bet gan mēs visi.

Plānojot atriebību, Frī atceras savu tēvu, kurš viņam reiz teicis: “Risinājums ir vienmēr!” Atriebība tiek plānota kā liela dzīves mācība – pārvērst cilvēkus par putniem, lai mednieki tos šauj, tādējādi, iespējams, tikai tad cilvēks izjutīs zaudējuma sāpes.

            Pēc manām domām, lugai netiek dots atrisinājums, taču šī nepabeigtības sajūta atļāva man padomāt par to, ka ar to ir pateikts daudz vairāk, jo reizēm mums pašiem pret sevi ir jāprotestē, lai ieraudzītu, kas notiek apkārt.

            Izskan šāvieni, dzirdamas putnu klaigas. Medības cilvēku vidū ir sākušās.

Rihards Gaugers, Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzija, 7.c – recenzija par L.Stumbres lugu “Edas zvaigžņu stunda”

            Kas ir mana zvaigžņu stunda? Stunda. 60 minūtes. Daudz vai maz…?Un stunda var paiet kā mirklis – te ir un tepat vairs nav…

            Lasot Leldes Stumbres lugu “Edas zvaigžņu stunda”, laiks paskrien nemanot. Galvenie varoņi Eda un Leo satiekas vienistabas dzīvoklī, jāsaka, likteņa sakritības dēļ, jo Leo atveda Edai zāles un pavadīja dzīvoklī  divas stundas.

Manuprāt, lugā tiek atklāta mūsdienās svarīga tēma – jaunās un vecās paaudzes satikšanās, kas ir arī pretēju viedokļu satikšanās. Kā jau jauniešiem pieņemts, arī Leo lugas sākumā ir nepacietīgs, vienmēr aizņemts telefonā un rupjš, nesavaldīgs, ja telefonam beidzas baterija. Savukārt Eda cenšas būt jauka un laipna un pievērst Leo uzmanību savām manierēm un izskatam.

Domāju, ka lugā atklātais stāsts ir aktuāls arī mūsdienās, tāpēc es noteikti gribētu būt šīs lugas režisors, kurš ataino skatītājam Leo un Edas zvaigžņu stundu, kad paaudžu konflikts var pārvērsties paraugstundā – jaunā paaudze un vecā paaudze viena no otras var kaut ko mācīties.

Lugas noskaņa ir tik viegla, cik viegla ir Edas aiziešana, atstājot cerības un iespējas.

Krista Saklaure, 9.c klase, Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzija – recenzija par B.Zujānes lugu “Medības”

Birutas Zujānes luga “Medības” būtu īsts režisora izaicinājums, jo tā ir dramaturģiska parabola, kas atspoguļo kādas kaijas ģimenes attiecības ar pilsētu, kā arī kaiju un pīļu sadarbību, kuras mērķis bija atriebties pāri darītājiem.

Lugā tiek pievērsta uzmanība daudz aktuālām tēmām, tomēr es kā režisore izceltu vienu – pilsētas ietekmi uz vidi. Kaijas, kas ir dzimušas pilsētā, tiek uzskatītas par mežoņiem, tomēr tās. Kas ir dzimušas ārpus pilsētas, ir miermīlīgas; šis, manuprāt,  attēlo, kādas ir cilvēku darbības sekas pilsētas vidē. Ģimenes un draugu attiecības, pēc manām domām, ir liela daļa no lugas, jo lugā attēlota bērnu un mātes mīlestība, putnu sadarbība.

Man ļoti palicis atmiņā Kaiju Mātes atkarība no pilsētas atkritumiem un tas, ka pat bērnu lūgums viņai palikt neatturēja viņu no šīs rīcības. Arī cilvēku dzīvē atkarības pazīmes ir tieši tādas pašas.

Neskatoties uz lugas drūmo noskaņu un neticamām pārvērtībā lugas beigās, šī luga parādītu skatītājam, ka cilvēkiem beidzot ir jāmaina sava domāšana attiecībā pret dabas piesārņojumu un tā ietekmi uz dzīvajām radībām, kas patiesībā esam arī mēs paši – cilvēki.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *