Apkopoti lugu krājuma projekta rezultāti

Aicinājumam atsūtīt lugas ilgtermiņa projektam, kas paredz sastādīt un izdot  lugu krājumu(us) un piedāvāt tos izdevniecībām, atsaucās 16 autori, un kopumā atsūtītas – 40 lugas. Biruta Zujāne: “Iesūtīto lugu skaits bija negaidīts. Prieks, ka autori izvilkuši savas lugas no atvilktnēm! Būtībā, varējam izveidot pat 2-3 krājumus. Nolēmām vienu, lai ir daudzveidīgāks krājums, lai interesantāk lasītājiem. Latviešu orģināldramaturija ir dzīva, vajag un ir ko lasīt! Liels Paldies žūrijai!”

Projekta mērķis – akcentēt un parādīt, ka dramaturģija ir laikmetīgās kultūras daļa, un lugas ir patstāvīgs, pilnvērtīgs mākslas darbs.

Lugas vērtēja žūrija : Agra Straupeniece (teātra zinātniece), Ieva Kalniņa (literatūrzinātniece un LU Latvistikas un baltistikas nodaļas profesore), Dzintra Zimaiša (Tērvetes amatierteātra režisore), Vilnis Rullis (režisors, pedagogs), Ināra Andžāne (literatūrzinātniece), dramaturģe Lelde Stumbre un dramaturģe Biruta Zujāne.

Labā nozīmē izbrīnīja, ka tik daudz autoru izmēģina sevi šajā literatūras žanrā, kaut arī izpratne, varēšana un spējas ir ļoti atšķirīgas. Lielākā problēma, manuprāt, ir prasmē izstāstīt interesanti stāstu, un izveidot iekšējo stāsta/tēlu darbību. Atlasītie darbi uzrāda arī kādu izteiktu mūsdienu latviešu dramaturģijas pamatiezīmi – poētismu. Neatkarīgi no žanra visos tajos dziļi apslēpta ticība gaišajam.” (Vilnis Rullis).

Pēc žūrijas vērtējuma (vismaz 3 žūrijas balsis no 7) lugu krājumos būtu jāiekļauj šādas lugas:

“Meklējiet sievieti” (Anna Rancāne)

“Spēlējam Rūdolfu Blaumani” (Egīls Šņore)

“Būda mežā” (Aiva Birbele)

“Telefongrāmata” (Kristiāna Štrāle- Dreika)

“Balta vārna melnā krāsā” (Aleksejs Ščerbaks, no krievu valodas tulkojis Egils Šņore)

“Vējdzirnavas” (Inga Ābele)

“Burvīgās sārtās debesis” (Lelde Stumbre)

“Ceļojums” (Rodžers de Kūrs)

“Puķainais peldkostīms” (Rūta Žeina(Biruta Zujāne))

“Medūza” (Elgars Čerņickis)

Šeit redzamajai lugu secībai nav nozīmes – t.i. nav 1., 2. utt. vietas. Dramaturģes, kuras bija žūrijā, savas lugas nevērtēja.

Mūsu ikdienu veido sarunas ar sevi un cilvēkiem, zvaigznēm un putniem, sarunas ar visu, kas apkārt. Dramaturgam piemīt spēja šos monologus, dialogus un polilogus kopā ar notikumiem, tēliem, vietām un daudz ko citu salikt sudraba kausā un  izliet lugu (kā laimi lej). Tas ir pirmais un svarīgākais slieksnis, nākamie grūtību sliekšņi, kas gaida lugu – skatuve,  skatītājs un lasītājs. Gadās, ka darbs netiek pāri kādam slieksnim, arī, laimes lejot, gadās tikai sīkas lāsītes, ko grūti saņemt delnā… Lai, pāri visiem sliekšņiem ejot, nesakļaujas spārni!” (Ināra Andžāne).

Paldies, visiem, kas piedalījās! Ar lugu autoriem sazināsimies personīgi tuvākajās dienās.

“Dramaturgu asociācija”


Henri Julien Felix Rousseau.

4 atbildes “Apkopoti lugu krājuma projekta rezultāti”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *