Iznācis lugu krājums “Cilvēkzvērs”

Šī gada 1.decembrī iznācis biedrības “Dramaturgu asociācija” izdotais lugu krājums “Cilvēkzvērs” .

To var iegādāties:

  • Jāņa Rozes gramatnīcās visā Latvijā un internetā šeit ;
  • Latvijas Grāmatā” un buki.lv
  • grāmatnīcā “Globuss”
  • Valters un Rapa” grāmatnīcā
  • biedrībā (rakstiet uz lugas@lugas.lv)
  • Raiņa un Aspazijas mājā, Vācieša muzejā, Akuratera muzejā un J.Rozentāla -R.Blaumaņa muzejā.
  • VIRJA – http://www.virja.lv/lv/gramata/cilvekzvers-lugu-krajums/12006.html

Krājumā ir iekļautas 10 autoru desmit oriģināllugas, kas uzvarēja ilgtermiņa projekta “Lugu konkurss – lugu krājums” – pirmajā – lugu konkursā.

Pārstāvētie autori: Inga Ābele, Rodžers de Kūrs (pseidonīms), Anna Rancāne, Egīls Šņore, Lelde Stumbre, Kristiāna Štrāle-Dreika, Aleksejs Ščerbaks, Aiva Birbele, Rūta Žeina (pseidonīms), Elgars Čerņickis (pseidonīms). Literatūrzinātnieces Ievas Kalniņas ievadraksts “Krājuma konteksts un krājums teksts”.

Grāmatas vāka dizainam izmantota mākslinieces M.Leinas glezna “Maska”. Marija Leina (Marie Lein) dzimusi Latvijā, dzīvo Parīzē, Francijā. Meitene ar īpašajām vajadzībām un ļoti dziļu iekšējo pasauli. Kā pati saka:” Es neprotu zīmēt, es spēlējos ar krāsām”. Ir piedalījusies vairākos Jauno talantu konkursos Parīzē, kur viņas darbi izstādīti izstādēs. Bijusi personālizstāde Parīzē, Centre René Goscinny 2020.g.

Vairāk par maketu un maketētāju lasi BEHANCE.

Lugu krājums “Cilvēkzvērs” izdots ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Biedrība “Dramaturgu asociācija” izziņoja projektu “Lugu konkurss – lugu krājums” un – pirmo – lugu konkursu 2019. gada rudenī.  Kopumā 16  autori iesūtīja 40 lugas. Konkursam bija jāiesūta nepublicēti darbi, uzrakstīti pēc 2000. gada; bez žanra ierobežojuma, gan īslugas, gan pilna apjoma lugas. Tās varēja būt iestudētas.

Lugas vērtēja 7 profesionāli žūrijas pārstāvji: literatūrzinātniece, Latvijas Universitātes Latvistikas un baltistikas nodaļas profesore Ieva Kalniņa, Tērvetes amatierteātra režisore Dzintra Zimaiša, literatūrzinātniece, pedagoģe Ināra Andžāne, režisors, pedagogs Vilnis Rullis, teātra zinātniece Agra Straupeniece, dramaturģe Lelde Stumbre un dramaturģe Biruta Zujāne.

Ingas Ābeles “Vējdzirnavas” (ar nosaukumu “Labās asinis”) iestudēta  Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī, Alekseja Ščerbaka luga “Balta vārna melnā krāsā” iestudēta Dailes teātrī, Aivas Birbeles luga “Būda mežā” – uzvesta Radioteātrī. Dažas no krājuma lugām ir  iestudētas arī amatieru teātros. 

Savukārt Ingas Ābeles ārpuskrājuma lugas, Leldes Stumbres dramaturģiskie darbi pēc izvēles, Aivas Birbeles luga “Būda mežā” ir iekļautas Valsts izglītības satura centra  skolu Ieteicamās literatūras sarakstā.

Krājuma forma izvēlēta tāpēc, ka tā dod kopainu, kas notiek dramaturģijas žanrā, jo pārstāvēti vairāki autori, lugās caur rīcības modeli atspoguļojot sava laika izjūtu.

Autoru autogrāfi. Foto no “Dramaturgu asociācijas” arhīva.

Projekta mērķis ir akcentēt un parādīt, ka oriģināldramaturģija ir Latvijas laikmetīgās kultūras daļa, un lugas ir pastāvīgs, pilnvērtīgs mākslas darbs, kā arī veicināt nacionālās dramaturģijas kvalitātes attīstību, popularizēšanu un pieejamību.” (Biedrības “Dramaturgu asociācija” priekssēdētāja Kristiāna Štrāle- Dreika)

Turpmākajos piecos gados plānots izdot vienu lugu krājumu gadā. Nākamais – otrais – lugu konkurss izsludināts 2020.gada 15.decembrī, nolikums šeit. Otrais lugu konkurss un tam sekojošais lugu krājums tiks finansēts no krājuma “Cilvēkzvērs” pārdošanas iegūtajiem līdzekļiem, kā arī piesaistot papildu līdzekļus.

Projektu īsteno biedrība “Dramaturgu asociācija”, kas dibināta 2019.gada 12.jūlijā. Biedrībā šobrīd ir vairāk nekā 30 biedru. Aicināti pievienoties arī pārējie latviešu valodā rakstošie dramaturgi un lugu autori!

Foto no “Dramaturgu asociācijas” arhīva.

Lugu krājuma autoru citāti:

Strādāju ar vidusskolēniem teātra nodarbībās un zinu, ka jaunieši ir gatavi lasīt, ir atvērti dažādiem stāstiem, labprāt dalās ar savām idejām, ir drosmīgi savu viedokļu izteikšanā. Tā kā ikdienā jaunie cilvēki daudz laika pavada pie viedierīču ekrāniem, esmu lasījusi priekšā no grāmatas kā senos laikos. Dzirdes uztvere arī ir jātrenē! Tāpēc mums lugu krājums būs ļoti noderīgs. Lasīsim, iestudēsim un mācīsimies stāstīt arī paši savus stāstus” (Aiva Birbele, dramaturģe, komiķe un 64.vsk.skolotāja.)

 “Man pašai ir svarīgi, ka lugu arī izlasa – gan skatītājs, gan arī varbūt režisors, jo katrs autors jau klusītēm cer uz arvien jaunu teksta interpretāciju uz skatuves. 

 Gribu iedrošināt arī lasītājus lasīt lugas, jo tas ir aizraujošs piedzīvojums, tā var sadzirdēt autora balsi un arī pats izmēģināt kādu lomu.” (Dramaturģe Anna Rancāne)

 “Šis krājums man nozīmē jaunu pārliecību! Tagad esmu pārliecinājies, ka nepaiet ne pieci gadi kopš teātra teksta uzrakstīšanas, lai tas tiktu publicēts grāmatā! Nu – jāpārliecinās, ka nepaies ne pieci gadi pēc publicēšanas, kad tas tiks iestudēts!

Kāpēc tas būtu jālasa?

Cik vienkāršs jautājums. Ir taču kovids! Teātris ir aizliegts. Bet lasīt lugas taču nav aizliegts! Tautieši! Ja kāds ir saskumis pēc teātra – palasiet lugas no krājuma “Cilvēkzvērs”! Ar ticību, ka skaistums izglābs pasauli. (Dramaturgs ar segvārdu Rodžers de Kūrs.)

 Literatūra neizraksta receptes savam laikam. Taču tā vienmēr norāda sava laika attieksmes vispārinājumu. Dzeja un proza izsaka sava laika atmosfēru, kolektīvās noskaņas. Dramaturģija piedāvā nepieciešamos rīcības modeļus.

 Pat ja autori ir ļoti atšķirīgi un aplūko ļoti dažādas tēmas, sava laika izjūta saglabājas kopēja. Šobrīd šķiet, ka šāda rīcības modeļa norādes daudzviet un daudzās nozīmēs pietrūkst tiklab sabiedriski politiskajā dzīvē, kā praktiskajā, tā ekonomiskajā, tāpat arī starppersonu attiecībās un droši vien jebkurā darbā. Rīcības modelis ir ļoti plaša kategorija.

Tāpēc šāda grāmata. Tā piedāvā sava laika rīcības modeļu izjūtu, kas var noderēt citu sfēru pārstāvjiem. Un tas nav maz.” (Dramaturgs ar pseidonīmu – Eldars Černickis)

LTV “Rīta Panorāmas” sižets- https://ltv.lsm.lv/lv/raksts/10.12.2020-komediju-autore-un-aktrise-aiva-birbele-un-dramaturgu-lugu-kraju.id204746/ un Kultūras ziņu sižets- https://www.lsm.lv/raksts/kultura/literatura/izdots-latviesu-autoru-jaunako-lugu-krajums-cilvekzvers.a383848/

Informāciju sagatavoja
“Dramaturgu asociācijas” biedre, projekta vadītāja
Biruta Zujāne, biruta.zujane@gmail.com , lugas@lugas.lv, t. 27632070.